مطالب سایت

نقش صنعت ساختمان در بهبود اشتغال زایی

صنعت ساختمان باعث شده مشاغل ساختمانی زیادی ایجاد شود.این اشتغال زایی باعث افزایش تعداد کار در سطح کشور شده است و افراد زیادی در این حوزه در حال فعالیت هستند.یکی از زیر مجموعه های صنعت ساختمان،ساختمان سازی است که متریال ساخت و ساز و مصالح ساختمانی از زیر مجموعه های آن هستند.در متن زیر به موارد زیراشاره شده و توضیحات تکمیلی راجع به هر موضوع گفته شده است:

  • صنعت ساختمان سازی چیست؟
  • صنعت ساختمان شامل چه مشاغلی است؟
  • اشتغال زایی در حوزه مشاغل ساختمانی چه تاثیری بر اقتصاد و تولید ناخالص داخلی داشته است.
    ______________________________________

۱- صنعت ساختمان چیست؟

از زمان پیدایش بشر امروزی تا کنون بشر به دنبال یافتن یک مکان یا سر پناه برای زندگی خود بوده است.به دنبال همین مساله هم صنعت ساختمان سازی به عنوان یک صنعت ساخت سازه های سنتی تا مدرن به فعالیتش ادامه میدهد گرچه این صنعت در گذشته بسیار کند بوده و با موانع بسیاری در مقابل خود روبه رو بوده است که این امر بهره وری صنعت ساختمان سازی را زیر سوال میبرده اما امروز با ورود فناوری به آن رشد چشم گیری داشته و ساخت ساختمان سریع تر از پیش انجام میگیرد.

ساختمان ها بناهایی ساخته شده از گچ و آجر و سیمان یا دیگر مصالح هستند که به چند دسته سنتی ،مدرن،سنتی،آسمان خراش و برج ها دسته بندی میشوند.

همچنین ساختمان ها بر اساس ارزش به چهار گروه هم تقسیم میشوند :

ساختمان های با اهمیت زیاد همچون آتش نشانی،بیمارستان،مخابرات،نیروگاه ها و…

سپس در مرحله بعد ساختمانهایی قرار میگیرند که در صورت آسیب خسارات ملی و جانبی فراوانی به آنها وارد میشود ،مواردی همچون موزه ها ،پالایشگاه ها ومراکز سوخت رسانی و …

دسته بعدی اهمیت کمتری دارند مثل ،هتل ها،پارکینگ ها،کارگاه ها و……

دسته آخر هم کم اهمیت ترین ساختمانها هستند. ساختمان هایی همچون سالن های نگه داری دام ها و….که دچار خسارت کمتر جانی و مالی میشوند.


صنعت ساختمان صنعتی است که با یکی ازنیازهای اساسی بشر روبرو است وآن نیاز به مسکن وساختمان است.
مشاغل مربوط به صنعت ساختمان از مهمترین بخش های اقتصادی کشور به شماره میروند و حدود ۲۰درصد از تولید ناخالص داخلی کشور وابسته به این صنعت است در این مقاله به بررسی مشاغل ساختمانی و تاثیر آن بر اشتغال زایی و تولید ناخالص داخلی می پردازیم.
گرچه صنعت ساختمان در گذشته بسیار کند انجام میگرفته و با موانع بسیاری در مقابل خود روبرو بوده است که این امر بهره وری صنعت ساختمان سازی را هم زیر سوال برده اما امروزه با ورود فناوری های جدید به این حوزه رشد ساخت و سازها افزایش یافته و سریع تر از پیش انجام میگیرد.

۲- صنعت ساختمان شامل چه مشاغلی است؟

بر خلاف حوزه های دیگر کاری،مشاغل ساختمانی از آن دسته مشاغلی هستند که حتی در شرایط رکورد اقتصادی هم رشد چشم گیری دارند و در کنار روند رو به افزایشی که دارند شغل های طولانی مدت ونسبتا پایداری برای جویندگان کار به حساب می آیند.
صنعت ساختمان به بخش های بسیاری در اقتصاد از جمله بخش های تجاری ،صنعتی و مسکونی هم ورود پیدا کرده است.اما پیش از آنکه به بررسی نوع مشاغل موجود در صنعت ساختمان بپردازیم بهتر است بدانیم که مشاغل موجود در این صنعت از یک کارگر ساده تا مهندسان ناظر بسیار مشاغل حساسی هستند ونحوه فعالیت آنها و میزان استفاده از مصالح ساختمانی و متریال ساخت و ساز به حدی حساس است که اگر به درستی انجام نشود ،جان و مال عده زیادی از مردم را تهدید میکند بنابراین لزوم مهارت مرزی در مشاغل صنعت ساختمان بسیار مهم است.
حتی رعایت نکردن ایمنی در این مشاغل می تواند جان کارفرما و کارگر را هم به خطر بیندازد بنابر این لزوم ایمنی و آموزش نیروها برای پیشگیری از حوادث ساختمانی بسیار ضروری است.
در کنار این مسائل برخی از مشاغل موجود در صنعت ساختمان هم به صورت فصلی بوده و افراد شاغل در این زمینه باید به فکر فعالیت های دیگری هم در کنار این مشاغل فصلی باشند.در ادامه به چند شغل مهم که به صورت مستقیم وغیر مستقیم در این صنعت ایجاد شده است میپردازیم.
نقشه بردار و نقشه نگار
نقشه بردار وظیفه جمع آوری و تحلیل و تفسیر اطلاعات جغرافیایی به دست آمده از نقشه های زمینی،هوایی،و داده های ماهواره ای آن را دارند ،طراحی و ارز یابی الگوریتم ها با استفاده از سیستم های اطلاعاتی جغرافیایی نیز بر عهده نقشه برداران است.

مهندس عمران در صنعت ساختمان

طراحی کلی ،برنامه ریزی و ساخت یک پروزه ساختمانی که از مهمترین بخش های صنعت ساختمان است،بر عهده مهندسان عمران است.در واقع مهندس عمران باید از ابتدایی ترین مراحل ساخت یک سازه تا انتهایی ترین مراحل آن را طراحی و پیش بینی کند.
این شغل در زمره مشاغل ساختمانی تمام وقت بوده و نیازمند اخذ مجوز صلاحیت از سوی نهاد سازمان نظام مهندسی کشور است.همچنین از سوی این نهاد پروانه اشتغالی برای این مهندسان صادر می شود.
آرشیتکت(مهندس معمار)در صنعت ساختمان
در مهندسی معماری هنر،تجربه و علم در یکدیگر ادغام میشوند و شاخصه اصلی در این حرفه داشتن ایده و خلاقیت است تا بتواند یک اثر منحصر به فرد را خلق کنند.
هدف اصلی مهندسان معمار طراحی فضای داخلی و اطراف آن است که بر اساس نقشه های اولیه ای که تهیه کرده اند شروع به اجرای پروزه ها و نظارت بر آنها میکنند.طراحی ماکت و طراحی داخلی از دیگر فعالیت هایی است که در این حوزه انجام میشود.

کارشناس تأسیسات

تأسیسات از جمله مشاغلی است که جهت رویارویی با رفاه و آسایش خانواده و همچنین امنیت ساختمان ها بسیار حساس بوده است. تأسیسات حرارتی و برودتی بهداشتی از جمله حوزه هایی هستند که یک کارشناس تأسیسات می تواند در آن ها مشغول به کار شود.ایمنی تجهیزات و تعمیر آن ها و همچنین گازرسانی نیز در زمره فعالیت این کارشناسان دسته بندی می شود.

کار گر ساختمان در صنعت ساختمان

مشاغل ساختمانی فرصت های زیادی برای یک کارگر ساختمانی به وجود آورده است و نیاز به آموزش خاصی هم ندارد و تنها داشتن کمی تجربه به این افراد برای پیدا کردن شغل کمک میکند
از جمله کارهایی که یک کارگر ساختمان انجام میدهد می توان به بارگیری و تخلیه مصالح ساختمانی و متریال ساخت و ساز و حفر چاله ها و چیدن آجر ها و کار کردن با ماشین های ساده و کار تمیز کاری اشاره کرد.هر چه کارگر ساختمانی بتواند برای خودش تجربه بیشتری بدست بیاورد فرصت هایی که برایش امکان پذیر میشود هم بیشتر است.

گچ کاری ساختمان

گچ کار،کار روسازی بدنه داخلی یک ساختمان را با استفاده از متریال ساخت و ساز انجام میدهد و وظیفه او پوشاندن آجر های ساختمان با استفاده از گچ سفید است.گچ کاری در بخش های حرفه ای تر می تواند یک شغل در آمد زا بوده و به بخش های تزئیینی ساختمان ها هم ورود پیدا کند.

لوله کشی در صنعت ساختمان

لوله کشی ساختمان از آن دسته از مشاغل ساختمانی در صنعت ساختمان است که حتی نیاز به تحصیلات آکادمیک هم ندارد اگر یک شاگرد لوله کش بتواند در کنار یک فرد ماهر ۳تا۴ سال فعالیت کند ودر این کار حرفه ای شود می تواند به راحتی در زمینه نصب و تعمیرات سیستم های فاضلاب ساختمان ها فعالیت کند.دانش ایمنی ،لازمه این مشاغل ساختمانی است که میتواند در کنارم انجام کار دوره های آن را سپری کنند.

شیشه بر

کار اصلی در این قسمت اندازه گیری و جاگذاری درها و شیشه های ساختمان ها است.
بیشترین فرصت های شغلی این حوزه در شهر های بزرگ به خصوص در بخش برج سازی و بلند مرتبه سازی صورت می گیرد.در کنار این حوزه کار تعمیر در و شیشه های منزلی هم در زمره این مشاغل ساختمانی است که در صورت کسب مهارت بسیار میتواند به تجارت پر سودی شود.

نقاش ساختمان

این روزها که ساختمان های نو ساز به صورت خام تحویل مشتریان داده می شوند نیاز مردم به ارتباط با مشاغلی همچون رنگ کار بیشتر احساس می شود
رنگ آمیزی دیوار های داخلی و سقف های یک ساختمان بر عهده نقاش ساختمان است.نقاشان ترتیب رنگ ها را آماده کرده یا رنگ های قدیمی را ترمیم می کنند.

مدیر پروژه در صنعت ساختمان

مدیریت پروژه در صنعت ساختمان تبدیل به یک فر آیند ضروری شده است.چرا که مدیریت مشاغل ساختمانی نیاز به برنامه ریزی ،هماهنگی و مدیریت منظم ما بین پرژه ها و نیروهای مختلف دارد.
در واقع مدیر پروژه کار هدایت و هماهنگی بین نیروهای انسانی و مادی را انجام میدهد که علاوه بر نیاز به تکنیک های خاصی برای انجام آن تا آخرین مرحله اتمام پروژه ،یکی از مشاغل ساختمانی سود آور است.
از طرفی تعداد افرادی که بتوانند این دسته از مشاغل ساختمانی را در صنعت ساختمان انجام بدهند و پیشنهادات کاری دراین زمینه زیاد است.
مسکن و شهر سازی رتبه اول را در زمینه اشتغال زایی داشته و مشاغل ساختمانی علاوه بر دارا بودن خصیصه هایی همچون قرار گرفتن در بخش انتهایی زنجیر تولید ارتباط نزدیکی که با سایر بخش های اقتصاده دارن ،دارای توان اشتغال زایی بالایی بوده وامروز رشد توسعه بسیاری داشته اند.

بر آورد گر هزینه ها

با توجه به رشد اشتغال زایی در صنعت ساختمان و افزایش مشاغل ساختمانی بخش حسابداری این پروژه ها هم از بخش های مهمی هستند که مورد تئجه بسیاری قرار گرفته اند و به آن بحث حسابداری ساخت و ساز هم گفته میشود.
در واقع این نیروها وظیفه بر آورد هزینه های ناشی از جذب نیرو ،مصالح ساختمانی و متریال ساخت و ساز و….را انجام داده و بر اساس بودجه در دسترس در ارتباط با آنها تصمیم گیری می کند رشته های مختلف حسابداری و مدیریت با داشتن مدرک لیسانس می توانند وارد بازار کار این حوزه شوند.

فروش و ساخت آجر

با رشد شهر نشینی و بهبود وضعیت معاملات مسکن،یکی از مشاغل ساختمانی رو به رشد که به اشتغال زایی بیشتر هم کمک کرده ،خرید و فروش مصالح ساختمانی و متریال ساخت وساز است.مصالح ساختمانی ومتریال ساخت و ساز است.مصالح ساختمانی و متریال ساخت و ساز انواع مختلفی دارد.
دوره های کار آموزی و گواهینامه های مختلفی در زمینه تولید این مصالح ساختمانی و خرید و فروش آن ها وجود دارد که در صورت خبره شدن در این حرفه می تواند تجارت پر بازده ای باشد.

۳- اشتغال زایی در حوزه مشاغل ساختمانی چه تاثیری بر اقتصاد و تولید نا خالص داخلی داشته است؟

طبق آمار منتشر شده در سازمان آمار و وزارت مسکن و شهر سازی ،مسکن رتبه اول را در زمینه اشتغال زایی داشته و مشاغل ساختمانی علاوه بر دارا بودن خصیصه هایی همچون قرار گرفتن در بخش انتهایی زنجیره و تولید و ارتباط نزدیکی که با سایر بخش ها ی اقتصادی دارند،دارای توان اشتغال زایی بالایی بوده وامروز رشد و توسعه بسیاری داشته اند.
ایت تاثیر گذاری بر اقتصاد کشور به تحریک بیشتر در آن و خروج کشور از رکورد کمک قابل توجهی کرده است.به همین دلیل هم جذب سرمایه ها دراین زمینه به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر تولید ناخالص داخلی تاثیر گذار است.
در تعریف اجمالی از تولید ناخالص داخلی اینگونه می توان گفت که تولید ناخالص داخلی یکی از معیارهای اندازه گیری در اقتصاد است که در بر گیرنده مجموع ارزش کالاها و خدمات نهایی است که در طی یک دوره معین ،معمولا یک سال ،در یک کشور تولید میشود.
از طرف دیگر به دلیل شاغل بودن قشر ضعیف و متوسط جامعه در حوزه مشاغل ساختمانی ،اشتغال زایی برای اقشار کم در آمد بیشتر شده و به کاهش فقر هم کمک قابل توجهی میکند.حتی در شرایط رکورد اقتصادی هم گسترش فعالیت در حوزه صنعت ساختمانی به بهبود وضعیت ناخالص داخلی کمک کرده است و سهمی ما بین ۴الی۷ درصدی را دارد.

جمع بندی

امروز صنعت ساختمان سازی تبدیل به یک صنعت پر بازده شده و اشتغال زایی زیادی دارد.
رشد صنعت ساختمان به بهره وری بیشتر این صنعت و رشد چشم گیر فعالیتهای ساخت و ساز کمک قابل توجهی کرده است که این فعالیت ها امروزه با سرعت بیشتری هم درحال انجام شدن هستند.
صنعت ساختمان با یکی از نیازهای اساسی بشر از ابتدای خلقت تا کنون یعنی همان نیاز به مسکن و سر پناه سر و کار داشته و حدود ۲۰ درصد از تولید نا خالص داخلی کشور وابسته به این صنعت است.
مشاغل ساختمانی امروزه در حال پیشرفت و گسترش هستند از یک کارگر ساده تا مدیر یک پروژه بزرگ ساختمانی همه و همه نیازمند آگاهی وکسب تجربه هستند چرا که مخاطب آنها جان و امنیت مردم و در صورت نداشتن مهارت در رشته خود خسارت مالی و جانی بسیاری را متوجه مردم خواهند کرد.
مشاغل ساختمانی بسیاری در حوزه صنعت ساختمان وجود دارد که از جمله آن ها می توان به نقشه برداری و نقشه نگار،مهندس عمران،آرشیتکت (مهندس معمار)کار شناس تاسیسات ،کارگر ساختمان،گچ کاری ساختمان،لوله کشی،شیشه بر،نقاش ساختمان،مدیر پروژه ،بر آوردگر هزینه ها و فروش و ساخت آجراشاره کرد.
با رشد شهر نشینی و بهبود وضعیت معاملات مسکن ،یکی از مشاغل رو به رشد که به اشتغال زایی بیشتر هم کمک کرده ،خرید و فروش مصالح ساختمانی و متریال ساخت و ساز است.مصالح ساختمانی و متریال ساخت وساز انواع مختلفی دارد.
در هر کدام یک از مشاغل ساختمانی که مرتبط با ساخت و ساز است کار جویان به داشتن تجربه یا تصحیلات آکادمیک یا هر دو آنهانیاز دارند
صنعت ساختمان رشد چشم گیر مسکن و شهر سازی امروز به رشد اشتغال زایی در این زمینه هم کمک شایانه کرده و طبق آمارهای رسمی مسکن رتبه نخست را در بحث اشتغال زایی در کشور دارد.
همانطور که اشاره کردیم تولید ناخالص داخلی یکی از معیارها ی اندازه گیری در اقتصاد است که در بر گیرنده مجموع ارزش کالاها و خدمات نهایی است که در طی یک دوره معین معمولا یک سال ،در یک کشور تولید میشود
اگر چه ۲۰درصد از تولید نا خالص داخلی وابسته به صنعت ساختمان سازی است اما آمار این روزها حاکی از آن است که صنعت ساختمان سهمی حدود ۴تا۷ درصدی را بر تولید ناخالص داخلی می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *