مطالب سایت

ویژگی های خرید یک آپارتمان خوب

هنگام خرید خانه،ملک یا ساختمان نکات بسیار مهمی وجود دارد که برخی از آنها را بصورت خلاصه و اشاره وار بر شمرده ایم،این موارد را در مواقع خرید نادیده نگیرید.

۱-به هزینه هایی که ممکن است هنگام خرید وجود داشته باشد توجه داشته باشید مانند هزینه سند،دفتر ثبت اسناد،پایان کار،مالیات و کمیسیون املاک.

۲-ماده ها و تبصره های متن قرار داد و مبایعه نامه خرید را دقیق بخوانید.

۳-توجه به پایداری و مقاومت سازه ساختمان در برابر حوادث طبیعی و … داشته باشید.

۴-قبل از اینکه برای بازدید ملک یا آپارتمانی بروید به تعداد واحدهای کل ساختمان توجه کنید.اگر می خواهید از مشکلات مدیریت ساختمان دور بمانید،تعداد مطلوب ۱۵ تا ۳۰ واحد است.کمتر این تعداد مدیریت ساختمان را سخت کرده و تعداد بیشتر باعث شلوغی طبقات و راهرو ها خواهد شد.

۵-به تعداد واحد ها در هر طبقه نیز توجه کنید تعداد واحد های موجود در هر طبقه نیز اهمیت دارد.مخصوصا اگر واحد ها در هر طبقه کنار هم قرار گرفته باشند و درب آنها نزدیک به هم باز شود.بهترین حالت در مورد آپارتمان های چند واحدی در یک طبقه،آپارتمان های مقابل هم و یا نیمه طبقه است.البته شکل ایده آل آن است که در هر طبقه یک واحد باشد و یا حداقل هر واحد در هر طبقه راهروی مخصوص به خود را داشته باشد.

۶-یکی از مهمترین جاهایی که در یک ملک و ساختمان باید بازرسی شود سیستم سرمایش و گرمایش آن میباشد.حتماً از شوفاژخانه یا موتور خانه بازدید نمایید و دقت کنید که موتور خانه دارای پنجره تهویه و اعلام حریق باشد همچنین  به نفع شماست که از سیستم های پیشرفته سرمایش و گرمایش استفاده شده باشد.

۷-به نممای ساختمان توجه کنید نمای ساختمان اولین چیزی است که جلب توجه میکند.نمایی که هم دوام و هم زیبایی را با هم داشته باشد،انواع مختلف سنگ مانند گرانیت و … است ضمنا شستشو و تمیز نگه داشتن آن هم ساده تر و کم هزینه تر است.

۸-به ورودی ساختمان توجه کنید،برای رفت و آمد بهتر باید حداقل عرض استاندارد آن رعایت شود.این مقدار حتما باید بیشتر از ۱۱۰ سانتی متر باشد.عرض راه پله ها نیز باید حداقل ۹۰ سانتی متر باشد تا عبور و مرور به راحتی صورت گیرد.

۹-به پله‌ها نیز توجه کنید ابعاد استاندارد پله‌ها هم به کاهش خطرات و حوادث به خصوص برای کودکان و سالمندان کمک می‌کند. یک پله استاندارد باید حداقل ۳۰ سانتی متر عرض و ۱۸ سانتی متر ارتفاع داشته باشد. اما اگر ساختمان بالای ۴ طبقه داشته باشد استاندارد‌ترین پله‌ها هم نمی‌تواند جای آسانسور را در آن بگیرد.

۱۰-به ورودی و خروجی پارکینگ ها توجه کنید که در زمستان به علت یخ زدگی موجب سر خوردن ماشین شما در حین بالا آمدن یا پایین رفتن نشود.

۱۱-سعی کنید خانه هایی با بیش از ۴ طبقه بدون آسانسور را برای خرید انتخاب نکنید چون حتی اگر در طبقات پایین باشید و یا بتوانید بالا و پایین رفتن روزمره را تحمل کنید،میهمان های شما و همسایگان محترمتان چنین تحملی را ندارند و حتی شما هم تحمل سرو صدای آنها را نخواهید داشت.

۱۲-توجه به طراحی نقشه های معماری و کمک گرفتن از مشاوران و متخصصین این رشته لازم است.

۱۳-توجه به نوع کاربری در اصل سند یا مبایعه نامه داشته باشید.

۱۴-طراحی نقشه معماری به منظور حصول اطمینان از ارتباطات صحیح بین اجزای مختلف هر واحد از بلوک ساختمانی،بر اساس اینکه ساختمان مسکونی یا اداری یا تجاری باشد مهم است.

۱۵-حصول اطمینان از عدم اتلاف انرژی به مرور زمان برای شما هزینه های زیادی خواحد داشت.

۱۶از ضد صوت بودن یا راه های کاهش ورود صدا به داخل ساختمان اطمینان حاصل کنید.

۱۷-بازدید ملک یا ساختمان مورد نظر در چندین نوبت شبانه روز برای اطمینان از دید،نوردهی و عوامل محیطی دیگر مهم است.

۱۸-توجه به کیفیت ضروری ترین مایع زندگی یعنی آب مصرفی و آشامیدنی منطقه داشته باشید.

۱۹-توجه به فشار برق و میزان کیفیت روشنایی،سیم کشی ها و مانند اینها داشته باشید.

۲۰-اگر قرار باشد فضایی بیشتر از بقیه نور گیر تر باشد بهتر است این فضا اتاق خواب ها و نشیمن باشند.چون بیشتر ساعت عمرمان را در طول شبانه روز در این منطقه از منزل میگذرانیم و در مورد نور آشپزخانه هم دقت کنیم.بهتر است پنجره ای از خانه یا حداقل نورگیر ساختمان در آشپزخانه وجود داشته باشد.

۲۱-به جنس کفپوشها دقت کنید.

۲۲-کابینت mdf در مقایسه با سایر انواع کابینت ها دوامی بیشتر همراه با زیبایی کافی دارند و میتوانید  در آشپزخانه های مدرن آن هارا ببینید.مراقب باشید که تعداد کابینت ها و قرار گیری آنها مناسب باشد.

۲۳-به جنس پوشش دیوارها نیز توجه کنید اگر در رنگ استفاده شد،قابل شستشو باشدتا چند سال از رنگ آمیزی و دردسر های آن در امان هستید.

۲۴-لوله های فاضلاب و آب بهتر است و از جنس چدن و یا لوله پولیکای فشار قوی انتخاب شده باشد تا احتمال صدمه به آن ها کمتر باشد.

۲۵-وجود بالکن یکی از چیزهایی است که ابتدا چندان مهم تلقی نمیشود اما به تدریج به اهمیت آن پی می برید.فواید و موارد استفاده بالکن بسیار است از خشک کرئن لباس ها گرفته،تا گذاشتن دبه های ترشی و همینطور نشستن و چایی خوردن.

۲۶-انباری هم یکی از ضروریات یک خانه مسکونی مطلوب است.

۲۷-توجه به فشار گاز و کیفیت وچگونگی لوله کشی گاز در داخل ساختمان.

۲۸-توجه به کیفیت و چگونگی لوله کشی آب در داخل ساختمان.

۲۹-حصول اطمینان از نبود آلودگی صوتی و جلوگیری از انتقال صدا بیرون به داخل ساختمان و از واحدی به واحد دیگر در ساختمان.

۳۰-رعایت اصولی که موجب تامین بهداشت و رفاه و آسایش ساکنان ساختمان می شود مانند طراحی درست پلان،پنجره ها،نورگیرها و …

۳۱-تحقیقات محلی برای اطمینان از امنیت و رفتار های محیطی افراد محله.

۳۲-حصول اطمینان از رعایت نکات ایمنی در انشعابات و تاسیسات برق،گاز و آب ساختمان.

۳۳-توجه به موارد دفع زباله و شیوه های دفع زباله مانند شوتینگ زباله در برج ها.

۳۴-حصول اطمینان از رعایت نکات مربوط به حفظ محیط زیست و ممانعت از ایجاد آلودگی های زیست محیطی.

۳۵-توجه به کیفیت و چگونگی نصب درب های ورودی،خروجی و داخلی.

۳۶-حصول اطمینان از طراحی درست و اجرای صحیح عایقکاری های رطوبتی.

۳۷-طراحی درست و اجرای صحیح عایقکاری های حرارتی،به منظور جلوگیری از تبادل حرارت.

۳۸حصول اطمینان از ایمن بودن ساختمان در مقابل آتش سوزی.

۳۹-تعبیه وسایل اطفاع حریق،بسته به مورد از نصب کپسول تا لوله کشی اطفای حریق.

۴۰-پیش بینی هشدار دهنده های مورد نیاز در ساختمان برای اعلام خطر به ساکنان در زمان های بروز خطر.

۴۱-کنترل نقشه نمای ساختمان و اجرای آن ها چه از نظر ایمنی چه از لحاظ حفاظتی.

۴۲-کنترل نقشه های نمای ساختمان از نظر زیبایی و تناسب آن با محیط اطراف.

۴۳-برسی و کنترل پرونده آزمایشگاهی مصالح مصرفی در سازه ساختمان.

۴۴-کنترل جا نمایی ساختمان و محل احداث آن،برای اطمینان از اینکه ساختمان روی گسل احداث نشده یا در مسیل قرار نگرفته است،مقاومت ساختمان در برابر زلزله و استحکام پایه های آن در مقابل نشست زمین ،اقتصادی بودن ساختمان چه از لحاظ خرید و چه نگهداری و زیبایی که شامل مواردی مانند نورگیر بودن،خوش نقشه بودن و … میشود.

۴۵-اطمینان از وجود پله فرار و راه های خروجی ایمن و سریع در ساختمان های مرتفع و وجود چاه ارت و برق گیر در چنین ساختمان هایی.

۴۶- نمی‌توان نوع و نحوه مصرف مصالح ساختمان را بعد از تکمیل شدن آن ارزیابی کرد و ساختمان مقاوم را پیدا کرد اما خوب است فاکتور‌هایی که یک ساختمان را مقاوم می‌کنند، بشناسیم. مثلاً در سازه فولادی، نوع اتصالات و نیز مهاربندی آن‌ها اهمیت فراوانی دارد. اما در سازه‌های بتنی، چیزی که مهم است نوع بتن مصرفی و نیز قطر میلگردهای استفاده شده در آن است. اگر بتوانیم طی زمان ساخته شدن از یک کار‌شناس قابل اعتماد مشورت بگیریم و این اطلاعات را به دست بیاوریم، موفق شده‌ایم ساختمان مقاومی را انتخاب کنیم، اما اگر نتوانستیم، که معمولا هم چنین است، ناچاریم همین پرسش‌ها را از مالک بپرسیم و پاسخ‌های او را با یک کار‌شناس در میان بگذاریم. یعنی ناچاریم به ادعای مالک اعتماد کنیم. اما نکته‌ای که خود ما می‌توانیم از لحاظ پایداری ساختمان در برابر زلزله کنترل کنیم، ابعاد ستون‌ها در طبقات مختلف و پارکینگ است که آیا با توجه به تعداد طبقات و بار وارد شده از طرف آن‌ها، این ستون‌ها جوابگو هست یا خیر؟

۴۷-در شهر های بزرگ اغلب مجبوریم آپارتمان های واقع شده در ساختمان های چند واحدی و بلند مرتبه را برای سکونت انتخاب کنیم.در این صورت ممکن است بین افراد مختلف خانواده در مورد اینکه کدام طبقه مناسب تر است،اختلاف نظر پیش آید.

۴۸-اگر به سروصدا حساس هستید و نمیخواهید به هیچ عنوان زمان های حیاتی استراحت در منزل را از دست بدهید بهتر است از خیر طبقه همکف و اول بگذرید چون سروصدای خودرو ها در پارکینگ و نیز دود آنها،این امکان را از شما خواهد گرفت.

۴۹- سعی کنید به طبقات بالا‌تر بروید که مناظر زیباتری را نیز می‌توانید از پنجره‌ها تماشا کنید. اما طبقات آخر نروید چرا که آنجا هم مشکلات خاص خود را دارد. مشکلات مربوط به پشت بام، بیشترین خرابکاری را در طبقه آخر به بار می‌آورند. طبقات بالا‌تر یک مشکل دیگر هم دارند و آن اینکه امکان فرار اظطراری در موقع زلزله و آتش سوزی احتمالی، کمتر خواهد بود.

۵۰-به پارکینگ‌ها توجه کنید. وضعیت پارکینگ باید به نحوی باشد که هر خودرو طوری قرار بگیرد که مزاحم توقف خودروهای همسایگان دیگر نباشد و ورود وخروج به آن به سهولت امکان پذیر باشد. مسلماً اگر در ورودی پارکینگ از نوع قابل کنترل از راه دور باشد، ایمن‌تر است. علت فقط در راحتی باز و بسته کردن در نیست متاسفانه سرقت خودرو‌ها در هنگامی که راننده به قصد بستن در پیاده شده، امر شایعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *